Yatay Geçiş Yapmak Kolaylaşıyor

Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK), üniversitelerde örgün öğretimden ikinci öğretim ve ön lisans ve lisans programları arasında yatay geçişlerde esneklik sağlayan yönetmelik taslağı hazırladı.

 

Taslağa göre, üniversite öğrencileri örgün öğretimden ikinci öğretime, öğretim ücreti farkını ödemek koşuluyla yatay geçiş yapılabilecekler.

YÖK tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı, üniversitelerdeki önlisans ve lisans düzeyindeki diploma programları arasındaki her türlü yatay geçişlere ilişkin hükümleri düzenliyor.

Buna göre, farklı yükseköğretim kurumlarının programları veya aynı yükseköğretim kurumu içindeki programlar arasında, önceden ilan edilen sayı ve geçiş şartları çerçevesinde geçiş yapılabilecek. ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerde kontenjan sınırlaması bulunmayan diploma programlarına geçişlerde de kontenjan sınırlaması uygulanmayacak.

Üniversiteler arasındaki yatay geçişlerde, önlisans programlarının ilk yarıyılına, lisans programlarının ilk iki yarıyılı ile önlisans programlarının son yarıyılı ile lisans programlarının son sınıfına yatay geçiş yapılamayacak.

Yükseköğretim kurumlarında birinci öğretimden, diğer birinci öğretim ile ikinci öğretim programlarına yatay geçiş yapılabilecek. Ancak, ikinci öğretim programına geçiş yapan öğrencilerin ikinci öğretim ücretini ödemesi gerekecek.

İkinci öğretimden ise sadece diğer ikinci öğretim programlarına yatay geçiş yapılabilecek. Ancak, ikinci öğretim programlarından bulunduğu sınıfın ilk yüzde 10′una girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler, birinci öğretim programlarına yatay geçiş yapma hakkı elde edebilecek.

Açık veya uzaktan öğretimden, sadece diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilecek. Birinci veya ikinci öğretim programlarından açık veya uzaktan eğitim veren programlara yatay geçiş olabilecek.

Kayıt dondurmuş olan öğrenciler de yatay geçiş başvurusunda bulunabilecek.

Programlar arasında geçiş başvuruları, sadece ilan edilen süre içerisinde yapılacak. Başvurular ile ilgili ön değerlendirme ilgili kurullar tarafından oluşturulan komisyonlarca yapılacak. Başvurular, adayların genel not ortalamasına göre sıralanarak değerlendirilecek. O programa ayrılan kontenjana göre geçiş sağlanacak.

Değerlendirme sonuçları, üniversitenin internet sitesinde duyurulacak.

Yeni yönetmelik taslağı, kurum içi programlar arasında da yatay geçiş yapma imkanı sağlıyor. Buna göre, bir üniversiteye bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulunun kendi bünyesindeki programlara yatay geçiş yapılabilecek.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara kurum içi yatay geçişlerde yetenek sınavında da başarılı olma şartı getirilecek.

Kurumlar arası yatay geçiş ise üniversitelerin eşdeğer programları arasında ve YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılacak.

Lisans derecesi verilen programlarda, 4 yıllık eğitim verenlerde 2 ve 3. sınıflar için; 5 yıllık eğitim verenlerde 2, 3 ve 4. sınıflar için; 6 yıllık eğitim verenlerde 2, 3, 4 ve 5. sınıflar için yatay geçiş başvurusu alınacak.

Tamamen veya kısmen yabancı dil eğitimi yapan üniversitelere yatay geçiş için ilgili üniversite tarafından yapılacak yabancı dil yeterlilik sınavından ya da uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından başarılı olma şartı aranacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Polis Akademisi ve bağlı yükseköğretim kurumlarında önlisans ve lisans düzeyinde öğretime devam eden öğrenciler bu hükümler çerçevesinde diğer üniversitelere geçiş yapabilecek. Bu öğrencilerden, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 10. maddesinde yer alan fiiller nedeniyle, başarısızlık veya kendi isteği ile ilişiği kesilenler geçiş için başvuramayacak. Başka bir gerekçe ile ilişiği kesilenler ise 3 yıl içinde diğer üniversitelere geçişi için başvuruda bulunabilecek.

AA

mynet.com

ikinci öğretimden birinci öğretime nasıl yatay geçiş yapılır. kayıt donduranlar yatay geçiş yapabilirmi, lisans öğretiminde yatay geçiş nasıl olacak, lisans yatay geçiş yönetmeliği değişikliği. örgün öğretimden ikinci öğretime geçerken ücret ödenecekmi. örgün öğretimden ikinci öğretime geçiş, yatay geçiş.yatay geçiş serbest, yatay geçiş serbestmi oluyor, Yatay Geçiş Yapmak Kolaylaşıyor, yatay geçiş yönetmeliği,yatay geçişlerde esneklik, yeni yatay geçiş yönetmeliği.yeni yönetmeliğe göre hangi sınıflara yatay geçiş yapılamaz, yeni yönetmelik

Yazar admin


Yayınlanan Kategoriler Eğitim Etiketler :esneklik sağlayan yönetmelik, ikinci öğretimden birinci öğretime nasıl yatay geçiş yapılır, kayıt donduranlar yatay geçiş yapabilirmi, lisans öğretiminde yatay geçiş nasıl olacak, lisans ve lisans programları, lisans yatay geçiş yönetmeliği değişikliği, örgün öğretimden ikinci öğretime, örgün öğretimden ikinci öğretime geçiş, yatay geçiş, yatay geçiş serbest, yatay geçiş serbestmi oluyor, Yatay Geçiş Yapmak Kolaylaşıyor, yatay geçiş yönetmeliği, yatay geçişlerde esneklik, yeni yatay geçiş yönetmeliği, yeni yönetmelik, YÖK, Yüksek Öğretim Kurulu

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal etİsim *

E-posta * (will not be published)

İnternet sitesi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

Kategori bilgisayarCep TelefonuDiyetDizilerDünyaEğitimEkonomiFeaturedGenelGüncelinternetİstanbulKanal İstanbulKobiKonutMagazinOtomobilSağlıkSecim 2011SinemaSiyasetSporTeknolojiTorba YasaTurizmTürkiyeYaşam Vatan Son Dakika MetaKayıt OlGirişYazılar RSSYorumlar RSSWordPress.org Son Yorumlar hüseyin in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"slm ben hüseyin bende kayseri 1.komando tugayında askerlik yaptım bende uzman…"Yusuf in Üniversite için tercih süresi uzatlımayacak
"Sınavsız geçişler in tercih leri ne zaman açıklanacak face ye mesaj olarak…"hasan in Fifa Milli Takımlar Sıralaması 2011 Açıklandı
"en buyuk turkiye yaaaa ispanya falankim anlayamadim simdi hepsi cuceler.…"hakan in Toki Tekirdağ Evleri Kura Çekilişi Yapıldı
"2+1ler nezaman teslım edılecek lutfen bıldırırmısınız cok merak edıyoru…"ilker unver in Edirne Toki Konutları Kura Çekimi Yapıldı 28 Nisan 2011
"alt gelir gurbu diye buraya 2+1 daireler yapıldı bana cıktı ama sevinmedim g…" En Çok Yorumlananlar Torba Yasa'da Bağ-Kur'luya Erken Emeklilik Fırsatı Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011 Emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde! Muhteşem Yüzyıl dizisi RTÜK'e şikayet yağmuru - 2. bölüm fragmanı - dizi izle Erken Emeklilik Yasa Tasarısı 2010-2011 Kayseri Toki Kura Çekilişi Sonuçları Son Makaleler 2011 ÖSYS Tercih İşlemlerine ilişkin başvuru sayılarıUğur Arslan hüngür hüngür ağladı ve ben suçlu değilim diye feryat ettiDolara fren tutmadıYatay Geçiş Yapmak Kolaylaşıyor2011-2012 Yılı Liseye Kayıt Olmak İçin Gerekli Belgeler Hangileri? Liseye Kayıt İçin Evraklar 2011Kene kâbusu sürüyor! Etiket Bulutu AnkaraBaşbakan Recep Tayyip ErdoğanBirCEP TelefonudiyabetDiyetEdenEkonomifacebookFenerbahçegalatasarayGenelgoogleHaberinternetkanserKOBİkosgebmemurMetinMuhteşem YüzyılNinreklamSağlıkSGKSosyal Güvenlik KurumutokiToplu Konut İdaresiTorba KanunTorba TasarıTorba YasaTorba yasada neler var?torba yasa maddeleritorba yasa ne zaman çıkacaktorba yasasında neler varTorba Yasa TasarısıTürkiyeYaYaşamYeniYÖKİlkİstanbulŞEKERşeker hastalığı sohbetcabadak.xml

Cover WP Theme

© 2011 Güncel Bilgi Paylaşım Sitesi

Kişisel web sitesiKişisel web sitesi

0 yorum:

Yorum Gönder