2011 Bedelli Askerlik Yılı Olacak mı?

2011 yılı için bedelli askerlik tekrar gündemde. Çok uzun zamandır tartışmalara yol açan bedelli askerlik yasası ne zaman çıkacak? 2011 bedelli askerlik yılı olacak mı? Bedelli askerlik için ne koşullar gerekecek? İşte 2011 yılı ve bedelli askerlik ile ilgili herşey. 2011 Bedelli Askerlik Yılı Olacak mı?

Terörle mücadelede yeni dönem “sivil” kontrolünde olacak. Polis, jandarma, Kara Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri mücadeleyi İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütecek. Askerlik kısalacak, bedelli gündemde…

Star gazetesinde yer alan habere göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan”ın açıkladığı terörle mücadelede yeni dönem; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara ve Hava Kuvvetleri”ni de kapsayacak biçimde reorganizasyon şeklinde yürütülecek. Pekçok yapısal reformu içeren dönüşümde, çağın gerisinde kalan mücadele tekniklerinden topyekün vazgeçilmesi dikkat çekiyor.
İç güvenlikte sivil dönem başlıyor

- İç güvenlik tamamen İçişleri Bakanlığı”nın denetiminde ve çatısı altındaki birimler eliyle yürütülecek.
- İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Jandarma”yı organize ve uyumlu hareket eden bir yapıya büründürecek.
- Terörle Mücadelede Polis Özel Harekat Timleri”yle (PÖH) birlikte Jandarma Özel Harekat (JÖH) kullanılacak.
- Böylece özel yetiştirilmiş PÖH”ler, bugüne kadar mücadelenin içinde bulunan JÖH”lerin tecrübesiyle birleştirilerek etkinlik artırılacak.
- Kara Kuvvetleri”nin belirleyiciliği nedeniyle yeterince etkin kullanılmayan JÖH”lerden de maksimum düzeyde verim alınacak.
- Jandarma bütün yapılarıyla İçişleri Bakanlığı”na bağlanacak.
- 8 Sınır Güvenliği, Avrupa Birliği perspektifinde sivil bir yapıya kavuşturularak ve Genel Müdürlük seviyesinde, Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü kapsamında ele alınacak.
Sınır karakolları da kalkıyor
- Kaçakçılarla mücadele döneminden kalan karakol sistemi kademeli olarak kaldırılacak.
- Sınırdan sızmalara karşı modern mücadele çerçevesinde elektronik sistemler kullanılacak.
- İnsansız hava aracı Heron konusunda yerli teknoloji devreye sokularak, mevcut Heronların kontrolü Kara Kuvvetleri”nin tasallutundan çıkartılarak Hava Kuvvetleri”ne verilecek.
- Heronlar sızma tespit ettiğinde görevli F-16″lar, Kara Kuvvetleri”nin de içinde bulunduğu prosedür sürecine takılmadan, izin almaksızın maksimum 15 dakikada direkt müdahale edebilecek.
- Sınırda istihdam edilecek profesyonel askerler sadece ihtiyaç durumunda destek alınacak unsurlar olacak.
MİT ve Kamu Güvenliği”ne yetki
- PÖH”lerin hızlı operasyon yapması için terör örgütleriyle ilgili MİT”in elde ettiği anlık bilgiler hızla Emniyete aktarılırken, Heron görüntüleriyle ilgili de yeni bir düzenleme öngörülüyor.
- Denetim ve geriye dönük yargı süreçleri için Heron görüntüleri MİT ve Kamu Güvenliği Müsteşarlığı”na da anında intikal ettirilecek.
- Görüntülerin 5 yıl arşivlenebilmesi için teknik ekipman temin edilecek.
- Kara Kuvvetleri Komutanlığı hantal yapılarından kurtarılacak. Kara unsurları mobil ve profesyonel bir yapıya kavuşturulacak.
- Deniz ve Hava Kuvvetleri yaklaşık 40″ar binlik mevcutlarıyla profesyonelleşmelerini tamamlama düzeyinde. Bunun mevcudu 400 bine dayanan Kara Kuvvetleri”ne uygulanması sağlanacak.
“Bedelli” sinyali ve süre kısalacak
- Kara gücünün kadrolu personel ve er dahil toplam 300 bine indirilmesi öngörülüyor.
- Ulaşımın problem olduğu dönemlerden kalan Trakya, Güneydoğu gibi bölgelerde neredeyse her köyde bulunan birlik düzeni değiştirilecek.
- Modern ordularda olduğu gibi hızlı organize olabilen ordu sistematiği kurulacak.
- Sözleşmeli er yasasıyla kapısı aralanan profesyonel askerlik yaygınlaştırılacak.
- Zorunlu askerlik süreleri zamana yayılarak azaltılacak. Genel seferberlik eğitimi, ve temel askerlik eğitiminin içinde bulunduğu 3-4 aylık kısa eğitim sistemi öngörülüyor.
- Birikmiş asker kaçaklarının bedelli askerlik yoluyla eritilmesi durumunda, buradan gelecek gelir TSK”nın yapısal modernizasyonu için kullanılacak.
Tek elden güvenlikte Kastamonu örneği
Sahil Güvenlik, Emniyet, Jandarma ve Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü”yle birlikte İçişleri Bakanlığı eliyle iç güvenlikteki bütün yetkinin sivil idarede olması sağlanıyor. Tek elden ve uyum içinde işleyen sistem için İçişleri Bakanlığı hassas çalışıyor. Kastamonu”da Başbakan Erdoğan”ın konvoyuna yönelik saldırıda PÖH ve JÖH”lerin organize ve uyumlu çalışması örneği özel olarak inceleniyor. PÖH ve JÖH, saldırı sonrası bölgeyi ablukaya almış, lojistik kaynak alanları kesilmiş ve PKK”lılardan bazıları ölü, bazıları ise sağ olarak ele geçirilmişti.

Digg this! Add to del.icio.us! Stumble this! Add to Techorati! Twitter Share on Facebook! Reddit! Yahoo Messenger Yazar admin


Askerlik Son Durum ;Askerlik k (1)bedelli askerlik olucakmı bu sene (1) Yayınlanan Kategoriler Genel, Güncel, Türkiye Etiketler :2011 Bedelli Askerlik, 2011 bedelli askerlik yılı olacak mı?, 2011 yılı için bedelli askerlik, 2011 yılı ve bedelli askerlik, askerlik yasası ne zaman çıkacak?, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bedelli Askerlik, bedelli askerlik yasası, bedelli askerlik yasası ne zaman çıkacak?

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal etİsim *

E-posta * (will not be published)

İnternet sitesi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

Kategori bilgisayarCep TelefonuDiyetDizilerDünyaEğitimEkonomiFeaturedGenelGüncelinternetİstanbulKanal İstanbulKobiKonutMagazinOtomobilSağlıkSecim 2011SinemaSiyasetSporTeknolojiTorba YasaTurizmTürkiyeYaşam Vatan Son Dakika MetaKayıt OlGirişYazılar RSSYorumlar RSSWordPress.org Son Yorumlar esma in AÖF 2011 Sınavı Sonuçları Arama Sorgulama ve Öğrenme Sayfası
"mrb bi sorum olucaktı şifreli ders notu görmeyi nasıl yapabilirim acaba ?…"aydın zengin in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"slm ben aydın askerlimi 88/4 mardin 70 maknza tugayında yaptım bnde s�…"EMTRAH in Sözleşmeli Er Başvuru Şartları ve Başvuru Formu
"SLM BEN ASKERLİĞİMİ ŞIRNAK ULUDERE DE YAPTIM NE ZAMAN BAŞVUR YAPABİLECEG�…"sezai aygün giresun merkez in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"sözleşmeli.er yapmak.istiyorum. 06 11 .1986 doğum yılım.giresunda yaşıyor…"mustafa in Kansere Aşıyla Çare Arıyorlar
"Serap Hanım Allah sizden razı olsun.Soruma ayrıntılı bir şeklide zaman ay�…" En Çok Yorumlananlar Torba Yasa'da Bağ-Kur'luya Erken Emeklilik Fırsatı Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011 Emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde! Muhteşem Yüzyıl dizisi RTÜK'e şikayet yağmuru - 2. bölüm fragmanı - dizi izle Erken Emeklilik Yasa Tasarısı 2010-2011 Kayseri Toki Kura Çekilişi Sonuçları Son Makaleler En popüler diş estetiği uygulamalarıAziz Yıldırım şike yaptı mı?Petrolün fiyatı 97 dolara gerilediİşçi 2 bin 500 lira zam farkı alacakKendini Ameliyat Etmeye Kalktı2011 Bedelli Askerlik Yılı Olacak mı? Etiket Bulutu AnkaraBaşbakan Recep Tayyip ErdoğanBirCEP TelefonudiyabetDiyetEdenEkonomifacebookFenerbahçegalatasarayGenelgoogleHaberinternetkanserKOBİkosgebmemurMetinMuhteşem YüzyılNinreklamSağlıkSGKSosyal Güvenlik KurumutokiToplu Konut İdaresiTorba KanunTorba TasarıTorba YasaTorba yasada neler var?torba yasa maddeleritorba yasa ne zaman çıkacaktorba yasasında neler varTorba Yasa TasarısıTürkiyeYaYaşamYeniYÖKİlkİstanbulŞEKERşeker hastalığı sohbetcabadak.xml

Cover WP Theme

© 2011 Güncel Bilgi Paylaşım Sitesi

Kişisel web sitesiKişisel web sitesi

0 yorum:

Yorum Gönder