İşte Türkiye’nin Krize Karşı Planı

Dünya ekonomik kriz endişesi yaşarken, Türkiye gerekli tedbirlerini almayı sürdürüyor.

Dünya ekonomik kriz endişesi yaşarken, Türkiye gerekli tedbirlerini almayı sürdürüyor. Bu çerçevede merkez bankası, piyasaları rahatlatacak iki karara daha imza attı. Yabancı para zorunlu karşılık oranları 0, 5 puan düşürüldü. Böylece 930 milyon dolarlık likidite sağlandı. Repo işlemlerinden sağlanan zorunlu karşılığa tabi fonlarda 14 günün yerine 28 günün ortalaması esas alınacak. Bu karar ile de TL’deki dalgalanma önlenecek.

Amerikan ekonomisinin yeniden durgunluğa girdiğine yönelik sinyaller ve Avrupa’da borç krizinin yayılma endişeleri, dünya piyasalarını altüst etti.

“Borsalarda bir haftada yüzde 10′u aşan kayıplarla şirket hisselerinin 2, 5 trilyon Dolar değer kaybetmesi ikinci krizin ayak sesleri mi?” sorusunu gündeme getirdi.

Türkiye’de ise Merkez Bankası, sürpriz kararlarla küresel risklerin ekonomiye etkisini en aza indireceği mesajını verdi. Faizleri yarım puan düşüren Merkez’in döviz satım ihalelerine başlaması muhtemel durgunluğa karşı önleyici adım olarak yorumlandı.

Başkan Erdem Başçı, atılan adımları ‘beş maddelik’ bir açıklamayla özetledi:

“Cari açıkta hızlı bir iyileşme bekliyoruz. Enflasyon yüzde 5, 5′lik hedefe daha yakın. Dolayısıyla faizlerin artırılmasına ihtiyaç yok. Türk Lirası’nda değer kaybı olması halinde günlük döviz satım tutarları kademeli olarak artırılacak. ”

İki gün içerisinde önemli kararlara imza atan Merkez Bankası’nın piyasalara verdiği mesajlara hükümet kanadından destek geldi.

Merkez Bankası’nın kararları piyasalar tarafından şaşkınlıkla karşılanırken, üst düzey bir ekonomi yetkilisi proaktif davranışın karşılığının kısa sürede alınacağını söyledi.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan, salı günü kabine ve ekonomi kurmaylarıyla bir araya gelecek.

Yazar admin


Yayınlanan Kategoriler Dünya, Ekonomi Etiketler :930 milyon dolarlık likidite, Amerikan ekonomisi, Dünya ekonomik kriz, ekonomik kriz, gerekli tedbirler, ikinci krizin ayak sesleri, kriz endişesi, küresel riskler, Merkez Bankası, sürpriz kararlar, Türkiye gerekli tedbirleri, zorunlu karşılık oranları

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal etİsim *

E-posta * (will not be published)

İnternet sitesi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

Kategori bilgisayarCep TelefonuDiyetDizilerDünyaEğitimEkonomiFeaturedGenelGüncelinternetİstanbulKanal İstanbulKobiKonutMagazinOtomobilSağlıkSecim 2011SinemaSiyasetSporTeknolojiTorba YasaTurizmTürkiyeYaşam Vatan Son Dakika MetaKayıt OlGirişYazılar RSSYorumlar RSSWordPress.org Son Yorumlar eda in Ali Taran Ayşe Özyılmazel Düğünü (Yılın Olay Düğünü)
"bide of ya çok kötü oldum evlendiklerini duyunca ali taran çok çirkin ayşe…"eda in Ali Taran Ayşe Özyılmazel Düğünü (Yılın Olay Düğünü)
"yazık…"Cefi1965 in Torba Yasa’da Bağ-Kur’luya Erken Emeklilik Fırsatı
"slm 09.03.1965 doğumluyum 1993 den 1996 yılına kadar 405 gün SSk prim günü…"Alp in Kansere Aşıyla Çare Arıyorlar
"Serap hanim merhaba. Öncelikle babaniza gecmis olsun dileklerimi iletiyorum ve …"omer in İşçi 2 bin 500 lira zam farkı alacak
"banada biraz abartılı geldi sanki bende eüaş ta çalışıyorum verilen raka…" En Çok Yorumlananlar Torba Yasa'da Bağ-Kur'luya Erken Emeklilik Fırsatı Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011 Emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde! Muhteşem Yüzyıl dizisi RTÜK'e şikayet yağmuru - 2. bölüm fragmanı - dizi izle Erken Emeklilik Yasa Tasarısı 2010-2011 Kayseri Toki Kura Çekilişi Sonuçları Son Makaleler Uzan köpek eti yedirdiPolise taşlı sopalı saldırıBunaltıcı Sıcaklar Geliyor…ABD’nin kredi notunun düşmesi Çin’i kızdırdıTOKİ’den 74 yeni hastaneİşte Türkiye’nin Krize Karşı Planı Etiket Bulutu AnkaraBaşbakan Recep Tayyip ErdoğanBirCEP TelefonudiyabetDiyetEdenEkonomifacebookFenerbahçegalatasarayGenelgoogleHaberinternetkanserKOBİkosgebmemurMetinMuhteşem YüzyılNinreklamSağlıkSGKSosyal Güvenlik KurumutokiToplu Konut İdaresiTorba KanunTorba TasarıTorba YasaTorba yasada neler var?torba yasa maddeleritorba yasa ne zaman çıkacaktorba yasasında neler varTorba Yasa TasarısıTürkiyeYaYaşamYeniYÖKİlkİstanbulŞEKERşeker hastalığı sohbetcabadak.xml

Cover WP Theme

© 2011 Güncel Bilgi Paylaşım Sitesi

Kişisel web sitesiKişisel web sitesi

0 yorum:

Yorum Gönder