Yeşil kart tarih oluyor

Yeşil kart tarih olacak, gelir testi gerçek yoksulu ortaya çıkaracak. Yılbaşında, genel sağlık sigortasının kapsamına yeşil kartlılar da girecek. Devlet artık, geliri asgari ücretin üçte birinden yani 210 liradan az olanların primini ödeyecek. Asgari ücretin üçte biri ile, asgari ücret arasında geliri olanlar ise bakmakla yükümlü oldukları kişi başına devlete prim ödeyecek.

Önce fakirin umudu oldu yeşil kart, sonra devletin sorunu. Çünkü ihtiyacı olan olmayan o kadar çok kişiye dağıtıldı ki, neredeyse nüfusun beşte biri yeşil kartlı oldu.

Yılbaşında ise yeşil kart tarih olacak, genel sağlık sigortası yeşil kartlıyı da kapsayacak.

Yılbaşından itibaren yürürlüğe girecek sistem, baştan aşağıya asgari ücrete endeksli.

Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların, yani 210 liradan az olanların sağlık primlerini devlet ödeyecek.

Geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar ise, ailesindeki her bir kişi için devlete prim ödeyecek.

Gelir yükseldikçe ödenecek prim tutarı da artacak ve elbette asgari ücret değiştikçe ödenecek prim de değişecek.

Yani yeşil kartlı, genel sağlık sigortalı  olacak, sadece Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlardan hizmet almayacak, gerekirse yurtdışında tedaviye de gidecek.

Kimin ne kadar prim ödeyeceğini ise gelir testi ortaya çıkaracak.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bankalar ve diğer kamu kurumlarından elde ettiği bilgiler aracılığı ile kişinin gelirini kontrol edecek.

Gelir kontrolü sırasında, kredi kartı harcamaları, elektirik, su giderleri, üzerine tapu olup olmadığı, banka hesabı gibi bilgileri dikkate alınacak.

Geliri asgari ücretin üçte birinden az olanın primini devlet üstlenecek.

Uzmanlara göre, bu uygulama gerçek ihtiyaç sahibini ortaya çıkaracak, dolayısıyla şimdi yaklaşık 9.5 milyon civarında görünen yeşil kartlı sayısı yılbaşından sonra otomatikman azalacak.


Yayınlanan Kategoriler Ekonomi, Türkiye Etiketler :asgari ücretin üçte biri, gelir testi, GENEL SAĞLIK SİGORTASI, Yeşil Kart, Yeşil kart tarih oluyor, yeşil kartlılar, yoksul

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal etİsim *

E-posta * (will not be published)

İnternet sitesi

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:

Kategori bilgisayarCep TelefonuDiyetDizilerDünyaEğitimEkonomiFeaturedGenelGüncelinternetİstanbulKanal İstanbulKobiKonutMagazinOtomobilSağlıkSecim 2011SinemaSiyasetSporTeknolojiTorba YasaTurizmTürkiyeYaşam Vatan Son DakikaHurriyet Son Dakika MetaKayıt OlGirişYazılar RSSYorumlar RSSWordPress.org Son Yorumlar hüseyin menge in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"sözleşmeli arkerlik nezan başlayak…"recep dağ in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"arkadaşlar ben de başru yapmak istiyorum…"recep dağ in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"bu vatan için canımı bile verim gözümü bile kıfmadan verim bayrak içinde…"mehmet nergiz in Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011
"sabırsızlıkla bekliyorum sözleşmeli erliği ne zaman başlar çok merak edi…"canan in İKS İlköğretim Kurumları Standartları Öğretmen-Öğrenci-Veli Giriş Adresleri
"nasıl girdin söyler misin 1 saattir deniyorum olmuyo off…" En Çok Yorumlananlar Torba Yasa'da Bağ-Kur'luya Erken Emeklilik Fırsatı Emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde! Sözleşmeli Er Alımı ve Sözleşmeli Er Şartları 2011 Muhteşem Yüzyıl dizisi RTÜK'e şikayet yağmuru - 2. bölüm fragmanı - dizi izle Erken Emeklilik Yasa Tasarısı 2010-2011 Kayseri Toki Kura Çekilişi Sonuçları Son Makaleler İstanbul Plajlarının 2011 DurumuAltın çilek ölümüne neden olduAli Taran Ayşe Özyılmazel Düğünü (Yılın Olay Düğünü)MİLLİLER FİNALDE: Potanın perileri tarih yazdıYeşil kart tarih oluyorİstanbul Yeni Taksisini Seçti Etiket Bulutu AnkaraBaşbakan Recep Tayyip ErdoğanBirCEP TelefonudiyabetDiyetEdenEkonomifacebookgalatasarayGenelgoogleHaberinternetkanserKOBİkosgebmemurMetinMuhteşem YüzyılNinreklamSağlıkSGKSosyal Güvenlik KurumutokiToplu Konut İdaresiTorba KanunTorba TasarıTorba YasaTorba yasada neler var?torba yasa emekliliktorba yasa maddeleritorba yasa ne zaman çıkacaktorba yasasında neler varTorba Yasa TasarısıTürkiyeYaYaşamYeniYÖKİlkİstanbulŞEKERşeker hastalığı sohbetcabadak.xml

Cover WP Theme

© 2011 Güncel Bilgi Paylaşım Sitesi

Kişisel web sitesiKişisel web sitesi

0 yorum:

Yorum Gönder